אגודות או חברי אגודה אשר הגישו תביעה לבעלות בזכויות היסטוריות יוכלו להיכנס תחת החלטה 1591 של רשות מקרקעי ישראל

חייגו: 03-5621507 או השאירו פרטים ונשמח לענות לכל פנייה בהקדם

הת"א 43236-10-17, אגודת עובדי אדמה בגן השומרון נ' רשות מקרקעי ישראל

תופעה מקוממת ומכעיסה ביותר בה נתקלים חברי אגודה המבקשים לתבוע את רשות מקרקעי ישראל בתביעה לבעלות בזכויות היסטוריות במקרקעין היא,  שכתוצאה מהגשת התביעה, נוקטת רשות מקרקעי ישראל מדיניות שבמסגרתה היא מסרבת באופן גורף להעניק שירותים בסיסיים לחברי האגודה גם בעניינים שכלל אינם קשורים לתביעה.

בפסק הדין המדובר, אגודת עובדי אדמה בגן השומרון, תבעה לקבל פסק דין הצהרתי שבו יוצהר כי האגודה היא הבעלים של פרדס המהווה אחת מחלקות המקרקעין הנכללות בהסכם המשבצת של האגודה עם רשות מקרקעי ישראל.

כתוצאה מהגשת התביעה, נקטה רשות מקרקעי ישראל מדיניות שבמסגרתה היא מסרבת באופן גורף להעניק שירותים בסיסיים לחברי האגודה גם בעניינים שכלל אינם קשורים לתביעה. בין היתר, דחתה הרשות את בקשותיהם של כל חברי האגודה להצטרף להסדר הקבוע בהחלטה 1591. הסדר זה כזכור, מאפשר לבעלי נחלות בכפר שיתופי לרכוש זכויות חכירה מלאות בחלק מהנחלה המוגדר כנחלת מגורים.

בית המשפט המחוזי שלל את טענות רשות מקרקעי ישראל וקבע, כי אין כל קשר בין חלקת המקרקעין הנתבעת שלגביה התקיימו נסיבות מיוחדות, לבין כל יתר השטחים בהסכם המשבצת, שאין עליהם שום מחלוקת.

במילים אחרות, קבע בית המשפט, כי החלטת רשות מקרקעי ישראל למנוע מחברי האגודה למצות את הזכות שהוקנתה להם להצטרף להסדר המיטיב בהחלטה 1591, מקום בו מדובר על שטחים נפרדים לחלוטין שלא מצויים במחלוקת – מהווה ניסיון פסול להפעיל לחץ על האגודה באמצעות חבריה, לוותר על התביעה.

החלטה זו היא בעלת משמעות מוגבלת, שכן היא מתייחסת למקרקעין שאינם חלק מחלקת המגורים, אשר ניתנת להיוון עפ"י החלטה 979 (כיום 1591). כידוע, החלטה 1591 מקנה יתרונות רבים ביותר, לבעל הנחלה (היוון חלקת המגורים ופיצול מגרשים מהנחלה) וכן, אפשרות לקיזוז דמי ההסכמה או תשלומים אחרים ששולמו לרמ"י  מ- 2011 ואילך, כאשר המועד האחרון לעריכת ההתחשבנות נקבע ליום 9.4.19 .

אנו ממליצים כי כל בעל נחלה יבחן את זכאותו (בליווי גורם מקצועי- שמאי מקרקעין או עו"ד לענייני מושבים), לקבלת החזרי כספים מרשות מקרקעי ישראל / את סכום ההפרש לתשלום היוון חלקת המגורים בנחלה / חיסכון בדמי היתר למי שטרם שילם דמי היתר, מול צוות חוזים לדורות במרחב העסקי אליו הוא שייך ברשות מקרקעי ישראל.

שלכם, חיימסון סודאי ושות'-משרד עורכי דין ונוטריון.

סגירת תפריט
Call Now Button

משרדנו הינו בין המשרדים המובילים בארץ
אשר נבחר בדירוג משרדי עורכי הדין היוקרתי של Dun & Bradstreet זו השנה הרביעית ברציפות.

חייגו: 03-5621507
או השאירו לנו פרטים
וקבלו ייעוץ וייצוג משפטי מקיף!