פס"ד בבנ (חד') 42891-08-15 הוועדה מקומית לתכנון ובניה שומרון נ' אילן בן יוסף

חייגו: 03-5621507 או השאירו פרטים ונשמח לענות לכל פנייה בהקדם

פס"ד בבנ (חד') 42891-08-15 הוועדה מקומית לתכנון ובניה שומרון נ' אילן בן יוסף

 1. ביהמ"ש לעניינים מקומיים בחדרה דן בשאלה- האם השימוש בקרקע שייעודה חקלאי המשמשת כחווה לגידול פרפרים, כעסק המקבל מבקרים אשר נדרשים לשלם בעבור כניסה לחווה, יסווג כשימוש חקלאי. ובראייה יותר רחבה, נשאלת השאלה האם גביית דמי כניסה או תשלום עבור פעילות מבקרים באתר המשמש לפעילות חקלאית, כשלעצמה, יש בה כדי להוציא פעילות מסוימת מגדר שימוש חקלאי במקרקעין.

  העובדות בקצרה:

 2.  המשיב מפעיל עסק בשם "חוות הפרפרים" על קרקע שייעודה חקלאי בבנימינה. פעילות זו מבוצעת על ידי המבקרים המשלמים דמי כניסה לחווה ומאכילים את הפרפרים.
 3. עמדת הוועדה לתכנון ובניה היא כי פעילות המבקרים בחוות הפרפרים איננה בגדר שימוש חקלאי.

  ביהמ"ש לעניינים מקומיים קבע:

 4. ביהמ"ש קבע שבשונה מפעילות המתנהלת בשימושים של קטיף דובדבנים או פירות אחרים, שם פעילות המבקרים היא פעילות משנית לשיווק הגידולים והשימוש החקלאי עומד על רגליו גם ללא פעילות המבקרים- בענייננו פעילות המבקרים בחוות הפרפרים היא הפעילות העיקרית והבסיס לקיומה של החווה.
 5. לפיכך, ביהמ"ש קבע שבענייננו המצב הוא הפוך- השימוש החלקאי בקרקע שהוא גידול הפרפרים, היא פעולה נלווית לשימוש העיקרי, שהוא אירוח המבקרים בחווה, אשר כשלעצמו אינו שימוש חקלאי.
 6. ביהמ"ש דן בשאלה האם השתתפות תמורת תשלום משנה את הייעוד החקלאי וקבע, שעצם גביית התשלום כשלעצמה אינה שוללת את טיב השימוש בקרקע ויש לבחון את הפעילות העיקרית של המקום ע"פ פרמטרים של גובה סכום התמורה, נתח ההכנסות מביקורים ביחס לתוצרת החקלאית וכיו"ב. 

לסיכום

 1. ביהמ"ש קבע כי, פעילות גידול הפרפרים אינה הפעילות העיקרית בחווה, ומשלא הוכח כי מדובר בפעילות אשר יכולה לעמוד על רגליה אלא היא פעילות נלווית לפעילות העיקרית של החווה כאתר תיירות חקלאית-השימוש במקרקעין הוא שימוש למטרות לא חקלאיות!

 

סגירת תפריט
Call Now Button

משרדנו הינו בין המשרדים המובילים בארץ
אשר נבחר בדירוג משרדי עורכי הדין היוקרתי של Dun & Bradstreet זו השנה הרביעית ברציפות.

חייגו: 03-5621507
או השאירו לנו פרטים
וקבלו ייעוץ וייצוג משפטי מקיף!