הפקעת קרקעות

חייגו: 03-5621507 או השאירו פרטים ונשמח לענות לכל פנייה בהקדם

הפקעת קרקעות הינה דבר אשר קורה כאשר הקרקע המופקעת הינה קרקע אשר מוקעת מן נכס פרטי לנכס ציבורי עובר הציבור הרחב תמורת פיצוי כספי עבור שווי קרקע.

הפקעת קרקעות – הפרט לשירות המדינה

הפקעת קרקעות היא מצב שבו המדינה או הרשות המקומית רשאית לקחת מאדם פרטי את רכושו ו/או קרקעות השייכות לו, על מנת להשתמש בהם לטובת הציבור. החוק עומד לצד המדינה או הרשות המקומית במקרים כאלה, והן נחשבות כגופים שטובת הציבור עומדת לנגד עיניהן. הצרכים יכולים להיות מגוונים – בנייה של מבנים או דרכי תחבורה לרווחת הציבור (תחנת רכב, סלילת כביש, הקמת מרכז מסחרי או גן ילדים ועוד). לעיתים יכול בעל הרכוש או הקרקע לדרוש פיצוי בעבור ההפקעה אך החוק לא מאפשר זאת בכל מקרה. גם במקרים שהגיעו עד בית המשפט העליון לא תמיד ניתן פיצוי לבעל השטח.

דוגמאות של הפקעת קרקעות בארץ

הדוגמא הנפוצה ביותר היא הפקעה של קרקעות בשטחי יהודה ושומרון לצורך בניית התנחלויות. דוגמא נוספת היא הפקעה של קרקע או שטח העובר או מפריע לתוואי של כביש חדש או הנחת מסילת רכבת לרווחת התושבים שחיים באזור. מבני לטובת ולתועלת הציבור לצורך הפקעת קרקעות יכולים להיות גני ילדים, אתר נופש, הקמת פארק שעשועים לשימוש תושבי האזור ועוד. קיימת אופציה של הפקעת קרקע לשימוש צבאי מוגבל בזמן, כאשר בסיום השימוש חוזרת הקרקע לבעליה ואין הבעלות עוברת לרשות המדינה או הצבא. השימוש הנפוץ ביותר לשימוש צבאי הוא הקמת גדר ההפרדה בין שטחי ישראל ובין שטחי הרשות הפלסטינאית.

חישוב גובה הפיצויים

על פי החוק, יכולה הרשות המקומית להפקיע שטח מבעליו והיא פטורה מתשלום פיצוי עד 40% מהשטח המופקע. באופן זה, זכאי בעל קרקע לפיצוי על 60% בלבד. ישנם סייגים וסמכויות נוספות שניתן לאכוף שיש בהם להוריד את גובה הפיצוי אף מתחת ל- 60% מהשטח. ישנם מקרים בהם ניתן לדרוש את הפיצוי עוד בטרם ביצוע ההפקעה עצמה אלא בשלב ההכרזה שההפקעה עומדת להתבצע. זאת מכיוון שבעצם ההכרזה על הפקעת קרקעות עתידית יש באופן מיידי סיכון של ירידת ערך הנכס או השטח לבעליו ועל כן יש לפצות אותו, בתנאי שיגיש בקשה לפיצוי על פי החוק, תוך 3 שנים מיום אישור התכנית.

סגירת תפריט
Call Now Button

משרדנו הינו בין המשרדים המובילים בארץ
אשר נבחר בדירוג משרדי עורכי הדין היוקרתי של Dun & Bradstreet זו השנה הרביעית ברציפות.

חייגו: 03-5621507
או השאירו לנו פרטים
וקבלו ייעוץ וייצוג משפטי מקיף!