בן ממשיך מול צוואה

חייגו: 03-5621507 או השאירו פרטים ונשמח לענות לכל פנייה בהקדם

לעיתים ישנם מחלוקות בין בן ממשיך לבין בעל הזכות על המשק מתוקף צוואה. זוהי אחת הסוגיות הסבוכות ומסובכות ולעיתים דרושה המתנה בנושא. לעיתים אין המוריש או בעל החלקה מן החיים ולכן סוגיה זו מסתעפת ומסתבכת בנוסף מכיוון השטחים החקלאים שייכים גם לבעל השטח החקלאי וגם למנהל מקרקעי ישראל. מומלץ להשתמש בשירותיו של עורך דין בנושא.

בן ממשיך צוואה ועוד

בן ממשיך הוא מונח המתייחס לשאלת הבעלות על משק חקלאי במושבים, לאחר פטירתם של בעלי המשק הראשונים, והוא שריד לתקופה בה עבודת האדמה הייתה אחד מערכי הציונות. המעמד של בן ממשיך הוא מעמד שיש לו היבטים רבים ושונים: היבטים כלכליים, בינאישיים, משפחתיים, לאומיים ועוד. בכל מקרה של רצון של הורים למנות בן ממשיך צוואה אינה מספיקה, ולכן, חשוב ביותר להיעזר בשירותים המקצועיים של עורכי דין אשר מתמחים ספציפית בתחום משפטי זה.

מי הוא הבעלים של נחלה חקלאית?

הרוב הגדול של הקרקע במדינת ישראל היא קרקע אשר שייכת למדינה, והיא מנהלת אותו באמצעות מינהל מקרקעי ישראל, כולל המשקים החקלאיים במושבים בארץ. מעטות הנחלות שהן בבעלות פרטית. הסדרת הזכויות על הנחלות נעשית באמצעות "חוזה משולש", חוזה עליו חתומים:
 מנהל מקרקעי ישראל – הבעלים של הנחלה.
 האגודה החקלאית.
 הסוכנות היהודית – הגוף המיישב.
בשנים האחרונות, הסוכנות היהודית אינה עוד צד בחוזים אלה, ולכן החוזים הופכים להיות דו-צדדיים בלבד.

מי יכול להיות בן ממשיך?

בן ממשיך יכול להיות אך ורק בן אחד של משפחה, כי יש איסור מוחלט על פי חוק לפצל נחלות חקלאיות. בדרך כלל הבן הממשיך הוא זה אשר עובד עם הוריו בנחלה בעודם בחיים, ובמקרים רבים גם בונה את ביתו באותו נחלה, בסמוך לבית ההורים. יחד עם זאת, כל אלה עדיין לא מקנים לו זכויות קנייניות על הנחלה, למונח "בן ממשיך" אין מעמד משפטי. לאותו בן ממשיך צוואה גם היא לא  מקנה את אותן זכויות קנייניות.

הכרה כבן ממשיך

כאמור, בכדי לקבל את הזכויות של בן ממשיך צוואה בלבד איננה מסמך תקף, גם אם ההורים מאוד רוצים שהנחלה תעבור לאחד מילדיהם, הרי שעליו לקבל גם את הסכמת הרשויות המתאימות. על המתעתד להיות בן ממשיך לעבור בין הגופים שהם חלק מהחוזה המשולש או הדו צדדי, החל מהאגודה השיתופית, ולקבל מכל אחד מהם אישור בכתב על כך שהוא מקבל את המינוי של בן ממשיך. רק אישורים אלה יקנו לו את המעמד המתאים, ויעבירו לו את הזכויות הקנייניות.
סגירת תפריט
Call Now Button

משרדנו הינו בין המשרדים המובילים בארץ
אשר נבחר בדירוג משרדי עורכי הדין היוקרתי של Dun & Bradstreet זו השנה הרביעית ברציפות.

חייגו: 03-5621507
או השאירו לנו פרטים
וקבלו ייעוץ וייצוג משפטי מקיף!