בן ממשיך במשק חקלאי

חייגו: 03-5621507 או השאירו פרטים ונשמח לענות לכל פנייה בהקדם

בן ממשיך במשק חקלאי

בן ממשיך הינו בן למשפחה בעלת משק חקלאי ובונה בסמוך למשק את מגוריו ושעת פטירתם של הוריו זכאי לקבל את משקם ואת הזכויות על משקם. זכות הבן הממשיך אינה ניתנת לפיצול ולא ניתן לחלק אותה בין אחים ניתן למנות רק בן אחד כבן ממשיך. 

על מעמדו של בן ממשיך במשק חקלאי

בן ממשיך במשק חקלאי הוא בן שמונה להמשיך לקיים את המשק החקלאי של המשפחה. מינוי בן ממשיך במשק חקלאי יכול להיעשות בכמה דרכים.  מינוי למטרה פורמלית למשל יקרה כאשר רוצים לבנות בית שני בנחלה. אפשרות אחרת היא למנות בן ממשיך במושב חקלאי מתוך מטרה שיקבל את הזכויות במשק או בנחלה לאחר מות ההורים. יתר על כן אפשר למנות בן ממשיך כדי לקבל מהבן הממשיך התחייבות לסעוד ו/או לתמוך בהורים מבחינה כלכלית ו/או מכל בחינה אחרת כאשר יגיעו לגיל זקנה.

מבחינה משפטית

קיימות אפשרויות מינוי נוספות והנושא הסבוך מעלה בעיות וסוגיות משפטיות שונות. שאלה חשובה היא האם ניתן לבטל את הזכויות של בן ממשיך. ביטול המעמד של בן ממשיך נגזר מדרך המינוי שלו. דרך המינוי קובעת את אופן הביטול, ומינוי תקין ושלם מתבצע בעזרת תהליך שכולל הליכים פרוצדורליים שונים שכוללים התנהלות מול הסוכנת היהודית, אגודת המושב וכמובן מנהל מקרקעי ישראל.

סדר פעולות

סדר הפעולות חשוב אף הוא וחשוב לעשות את התהליך בצורה מסודרת צעד אחרי צעד. כך למשל חשוב לדעת כי הכרה של מנהל מקרקעי ישראל תיתכן רק לאחר שכל הצדדים הרלוונטיים וכל הגורמים הרלוונטיים חתמו על המסמכים ועל ההתחייבויות. רק לאחר הכרה של אגודת המושב, ושל הסוכנות היהודית ייעתר מנהל מקרקעי ישראל להכיר או לתמוך במעמד של בן ממשיך.

בן ממשיך במשק חקלאי – ביטול המעמד

שאלה נוספת באשר לביטול המעמד של בן ממשיך היא האם הבן הממשיך קבע את ביתו על הנחלה האמורה והאם הוא ומשפחתו מתגוררים בה. אם התגלע פגם בתהליך המינוי, כמו למשל היעדר חתימה של אחד ההורים או של אחד הגופים יתבסס הביטול על היעדר מינוי מראש. הביטול במקרה כזה יהיה מהיר יחסית, אך עדיין יש לקיים אותו משום שללא ביטול אותו בן ממשיך יכול לדרוש את זכויותיו.
חוזה בין ההורים לבן הממשיך בין אם בכתב והין אם בעל פה או מכוח התנהגות הצדדים, עילת הביטול תהיה תלויה בסיבה לביטול החוזה ובאופן שבו קוימו או הופרו סעיפי החוזה. אם למשל הבן הממשיך התחייב לסעוד את הוריו כלכלית או פיזית והוא אינו עושה כן, הרי שיש עילה לביטול מעמדו כבן ממשיך.
סגירת תפריט
Call Now Button

משרדנו הינו בין המשרדים המובילים בארץ
אשר נבחר בדירוג משרדי עורכי הדין היוקרתי של Dun & Bradstreet זו השנה הרביעית ברציפות.

חייגו: 03-5621507
או השאירו לנו פרטים
וקבלו ייעוץ וייצוג משפטי מקיף!